Prof. Dr. Berna DİRİM METE (Dekan)

 

 

Sevgili Hekim Adayı Öğrencilerimiz,

 

İzmir Demokrasi Üniversitesi, devlet üniversitesi olarak 2016 yılında kurulmuş olup, 2017 yılında rektörlüğüne Kurucu Rektör olarak Prof. Dr. Bedriye TUNÇSİPER atanmıştır. Çok kısa sürede hızlı bir gelişme gösteren üniversitemizde Tıp Fakültemiz 2017 yılında kurulmuş ve 2018 yılında eğitim-öğretim faaliyetlerine üniversitemiz bünyesinde başlamıştır.

 

İzmir Demokrasi Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 86 değerli Tıp Fakültesi öğrencimiz ile kendi morfoloji binamız ve dersliklerimizde eğitim ve öğretime başlamıştık. Geçen zaman içinde eğitim ve öğretim faaliyetlerinden sorumlu öğretim üyeleri olarak fakültemizdeki kıymetli öğrencilerimizle birebir ilgilenebilme ve nitelikli eğitim verebilme şansına sahip olduğumuz için mutluluk duyuyoruz. Bu yıl üniversitemiz ve fakültemizin önemli bir ilki olarak, İzmir Demokrasi Üniversitesi Tıp Fakültesi ilk mezunlarını veriyor olacak. İlk mezunlarımızın Tıpta Uzmanlık Kurulu tarafından uzmanlık eğitimi verilmesi onaylanan kliniklerimizde uzmanlık eğitimi alabilecek olmasından gurur duyuyoruz.

 

2023-2024 eğitim-öğretim yılında fakültemiz İzmir’de %100 İngilizce Tıp eğitimi veren ilk devlet üniversitesi fakültesi olarak, bir ilki daha başardı. Hazırlık sınıfını geçen Dönem 1 öğrencilerimiz ile İngilizce eğitimimizin ilk yılını başarıyla tamamladık

 

2024-2025 eğitim-öğretim yılının başında siz yeni öğrencilerimizi aramızda görecek olmaktan mutluluk ve heyecan duymaktayız. Fakültemizde uygulanan eğitim programı modeli, ilk üç yılda organ sistemleri zemininde entegre edilmiş (yatay entegre), temel ve klinik bilimlerin Özel Çalışma Modülü (ÖÇM) aracılığı ile ilişkilendirildiği (dikey entegre), ayrıca topluma yönelik eğitim hedeflerine sıkça yer veren bir modeldir. Eğitim programında interaktif uygulamalar şeklinde klasik dersler, küçük grup çalışmaları, laboratuvar uygulamaları, mesleki beceri eğitimleri gibi farklı eğitim yöntemleri uygulanmaktadır.

 

Üniversitemizde, birçok ülkeden alanında yetkin davetli konuşmacıların yer aldığı ve bu yıl 5.’sini düzenlediğimiz geleneksel “İzmir Demokrasi Üniversitesi Uluslararası Multidisipliner Tıp Kongresinde (IMCIDU) kıymetli öğrencilerimiz hocaları ile ortak yaptıkları çalışmaları uluslararası platformda sunma şansına sahip olup başarı ile sunumlarını yapıyorlar. Ayrıca TÜBİTAK Projeleri öğrenci ve hoca iş birlikleri ile fakültemizin önemli bir önceliği olarak aktif şekilde devam ediyor.

Üniversitemiz ve fakültemizde eğitim-öğretim faaliyetleri yanı sıra kültürel, sosyal ve sportif faaliyetler de düzenlenmekte olup, öğrencilerimiz bu faaliyetlerde etkin biçimde yer almaktadır. 

 

Temel amacımız, güncel tanı ve tedavi yöntemlerini uygulayabilen, en üst düzey tıp eğitimi almış, tıp teknolojilerine hâkim, bilgiye ulaşma yollarını bilen, iyi iletişim kurabilen, etik değerlere saygılı, ekip çalışmasına yatkın ve önderlik nitelikleri kazanmış hekimler yetiştirmektir. Ülkemiz ve dünya gerçeklerine duyarlı, araştırmacı, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip eden hekimler yetiştirerek, toplumun ihtiyacı doğrultusunda kaliteli sağlık hizmeti sunmayı ve ulusal-uluslararası düzeyde bilim dünyasına katkıda bulunmayı hedeflemekteyiz.

 

Tıp Fakültemizin yetkin eğitici kadrosundan eğitim alırken, aynı zamanda ülkemizin ve Ege Bölgesi’ nin akademik, sosyal ve kültürel imkânları yüksek şehri İzmir’ de öğrenci olmanın ayrıcalığını yaşamanız için siz değerli ve başarılı öğrencilerimizi İzmir Demokrasi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ ne bekliyoruz.

 

Üniversite hayatına adım atacağınız bu özel yılda sizlerle birlikte olmanın heyecanını taşıyor, hekim adayı sevgili öğrencilerimize yeni eğitim yılında sağlık, mutluluk ve başarı diliyorum.

 

 

Prof. Dr. Berna DİRİM METE

 

İzmir Demokrasi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı